Lokalizacja

Kazimierz

Jako odrębne miasto Kazimierz powstał 27 lutego 1335r, kiedy to król Kazimierz Wielki podpisał w Sandomierzu akt lokacyjny. Miasto, którego imię pochodzi od imienia króla, usytuowane zostało na południe od Krakowa na terenach pomiędzy dwoma korytami Wisły, korytem głównym rzeki a Wawelem. Otrzymało znaczne przywileje, które umożliwiły jego szybki rozwój. Miasto otoczono murem obronnym z czterema basztami. W centrum wytyczono rynek, prawie tak duży jak krakowski, na którym stanął okazały ratusz. Z funduszów króla Kazimierza powstały także imponujące świątynie Bożego Ciała i św. Katarzyny.

Historia Miasta Żydowskiego

Historia żydowskiego Kazimierza rozpoczyna się pod koniec XV wieku. Wtedy to król Jan Olbracht przeniósł część ludności żydowskiej z Krakowa do Kazimierza, tworząc w jego wschodniej części Miasto Żydowskie. Miasto to, którego centrum stanowiła ul. Szeroka, miało własny zarząd, a od części chrześcijańskiej oddzielone zostało murem. W kolejnych latach powstawały tam piękne synagogi i cmentarze z okazałymi nagrobkami.

W XVI w. Kazimierz uznawany był już za stolicę intelektualną Żydów polskich. Miasto ostatecznie włączone zostało do Krakowa w 1800 roku jako jego VI Dzielnica.

Podczas II wojny światowej Niemcy wywieźli ludność żydowską do obozów koncentracyjnych, głównie do Auschwitz. Część tylko, dzięki pomocy Polaków, zdołała się uratować.

Współczesny Kazimierz

Współczesny Kazimierz to popularna wśród mieszkańców jak i turystów urocza część Krakowa z licznymi restauracjami, kafejkami, klubami i pubami. W dawnym renesansowym ratuszu mieści się Muzeum Etnograficzne.

Aktywnie działa również Centrum Kultury Żydowskiej, a od 1990 roku na przełomie czerwca i lipca odbywa się bardzo popularny Festiwal Kultury Żydowskiej.

Google Maps

World Press Photo w Bunkrze Szuki

06.11.2014
Najlepsze zdjęcia świata już po raz 17. pojawią się w B...